Atlantic Búvár Egyesület - Az életben van fel is út (sziklamászás) és le is út ( búvárkodás)!
Atlantic Búvár Egyesület - Az életben van fel is út (sziklamászás) és le is út ( búvárkodás)!
Főmenü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tábor!2008
 
Szabadtüdőzés
 
Linkek
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Számláló
Indulás: 2005-08-25
 
A No Limit merülésekről

Minden, amit az apnea egyik legérdekesebb vállfajáról tudni érdemes.

A szabadmerülés egy teljesen természetes dolog. A vízben az ember nem képes lélegezni (feltéve, hogy nem használ valamilyen légzőkészüléket), így a vízben közlekedésre, mozgásra két lehetősége marad: az egyik a közismert úszás a felszínen, míg a másik lehetőség a szabadtüdős merülés, ha felszín alá szeretne jutni. Az embernek szüksége van levegőre, és ez korlátokat szab a szabadmerülésnek. Ezek a korlátok a víz alatt úszva megtehető legnagyobb távolságra, a víz alatt eltölthető legnagyobb időre és az egy lélegzettel elérhető legnagyobb mélységre vonatkoznak. Az apneában ezen gyakorlatokban lehetséges versenyezni egymással, de legfőképpen önmagunkkal. Audrey tandem dive

A mélység mindig is nagy vonzerőt jelentett az önnön korlátain túllépni kívánó búvárok számára. A legegyszerűbb módja a mélyre merülésnek az úszás, amelyben csak a saját testére hagyatkozik a búvár, uszonyt sem használva. Nyugodtan állíthatjuk, hogy az ember által végrehajtott első merülések ilyen módon történhettek. Ha uszonyt is használ a freediver, akkor már gazdaságosabban tudja magát előre hajtani, és ezért mélyebbre juthat. Ezen módszerek közös sajátossága, hogy a búvár ugyanúgy úszik a felszínre, ahogy alámerült.
Nyilvánvalóan, ha súllyal segíti a merülést, akkor kevesebb erőkifejtéssel juthat mélyebbre. A súly a mélyben marad, így a felszínre emelkedést nem gátolja. A búvárnál levő súly a merülés közben változik. Ezzel az úgynevezett változó súlyú merüléssel nagyobb mélységeket lehet elérni, mint az állandó súlyú módszerrel. Azonban még itt is sok izommunkára van szüksége a merülőnek, hogy a felszínre felérjen, hiszen felfele úsznia kell. Az egyre nagyobb mélységek eléréséhez ezt az utolsó vissza fogó tényezőt is ki kellett iktatni.

A vízben erre természetes módon egy emelőballon adhat megoldást. Ez gyakorlatilag egy szájával lefele fordított zsák, amelyet levegővel töltenek fel (képzett búvároknak nem árultam el ezzel újat). A freediver elérve a célmélységet, ebbe kapaszkodhatva a felszínre juthat anélkül, hogy az úszásával több oxigént fogyasztana. Ezt hívják No Limit merülésnek.
A merülések egy kötél mentén történnek, a ballon is ezen csúszik felfele magával húzva a búvárt. A súly is bonyolultabb, mint néhány ólomkocka. Gyakorlatilag egy a kötélhez kapcsolt szán (sledge), amelyen fékberendezés is megtalálható, hogy a freediver ennek a segítségével szabályozhassa a merülés sebességét. A szánon van elhelyezve a ballon, a ballont sűrített levegővel feltöltő palack, a ballon kioldó mechanizmusa és esetlegesen a tartalék biztonsági rendszer.
A szánok közül néhánynak áramvonalas alakja van, amely gyorsabb merülésre ad lehetőséget, és a búvárt is védi valamelyest a körülötte gyorsan áramló víztől.

Azt lehetne gondolni, hogy ez az ága a legkönnyebb az apneának. Valóban: ugyanakkora mélység elérése ezzel a módszerrel a legkönnyebb. Azonban ahogy kialakult ez a módszer, folyamatosan a többi előtt járt az elért mélységek tekintetében, az abszolút mélységi rekordok ebben a számban születtek.

LoicA fő nehézség a No Limit esetében maga a mélység. Egyrészt az egyenlítés miatt. Csak gondoljunk bele: -150 méter mélyen tizenhatszoros nyomásnak van kitéve az emberi szervezet. A tüdőben levitt levegő a tizenhatod részére nyomódik össze. A tüdő térfogata ekkor kisebb lenne, mint amire anatómiailag lehetőség van. Ekkor lép életbe az úgynevezett "blood shift" jelenség, aminek eredményeképpen a tüdő alveolusai közé a szövetekbe vérplazma áramlik, és tölti ki a tüdőben levő gáz összenyomásával felszabaduló helyet.
Az egyéb levegővel töltött üregek (belső fül, arc-, homloküregek) egyenlítése is igen bonyolult. Van egy módszer, amiben ezeket az üregeket tudatosan elárasztják vízzel, hogy ne kelljen egyenlíteni azokat (a No Limit freediverek ezért nem viselnek maszkot sem).
A mai rekordszinten már gyakorlatilag mindenki ezt a módszert követi. A fiziológiai veszélyek és nehézségek azonban nem merülnek ki ebben, mert a hatalmas nyomás a test többi részére is hatással van, sőt - jóllehet a szabadtüdős búvár nem lélegez lent, magasabb nyomáson levegőt - mégis kialakulhat dekompressziós betegség.
A fiziológián túl hatalmas pszichológiai nyomás nehezedik a búvárra: teljes sötétség, a hideg víz és annak a tudata, hogy olyan mélyen jár, ahol még senki előtte. Bizony van úgy, hogy eluralkodik a határozatlanság, esetleg a félelem a mélybe merülőn, és inkább ösztönösen elengedi a szánt és a felszínre úszik. Ezt szokták "chicken out"-nak nevezni.

Pipin, Loic és AudreyÁltalában az első híres freediver feljegyzésnek Georghios Haggi Statti merülését tekintik, amely 1913-ban történt, -76 méteres mélységbe, változó súlyú módon. A modernebb kori történelem első rekordtartója egy olaszországi magyar haditengerészeti tiszt Raimondo Bucher, aki 1951-ben 30 méterre merül, ’52-ben 39 méterrel szerzi vissza a rekordtartó címet két olasz társától. 1960-ban merül 45 méterre Enzo Maiorca, aki még hosszú ideig meghatározó személyisége a freedivingnak. Az ő neve ismerős lehet azoknak, akik látták Luc Besson filmjét, a Nagy kékséget.
Enzo Molinarit az ő alakja ihlette. A filmben a riválisa Jacques Mayol, a francia, aki a valóságban is többször elhódította tőle a rekordtartó címet. Versengésük kezdetén az amerikai Bob Croftnak is volt alkalma egy-egy ideig a legmélyebb embernek lennie (’67 -64m, ’67 -67m, ’68 -73m). Ám 1970-tól 1983-ig csak kettőjük közül valamelyik tartotta a csúcsot.
Jacques Mayol lépte át először a lélektani határnak számító -100 méteres mélységet 1976-ban -101 méterrel. ’83-ban megdöntötte saját rekordját -105 méterrel, majd visszavonult. Tanítványa a tehetséges Angela Bandini ’89-ben -107 méterre merült, nő létére maga mögé utasítva a férfiakat. Kubában, szegény környezetben nevelkedett Francisco ’Pipin’ Ferreras, aki ’89-ben -112 méterrel tette le névjegyét. Az USA-ban jegyezte ezután rekordjait, amikből nem kevés született mind a mai napig. Fő riválisa neki az olasz Umberto Pelizzari, aki ’91-ben -118 méterre jutott le.
Kettejük párharcát - amely alapján készült az OceanMen című IMAX film - tarkítja még a szintén olasz Gianluca Genoni néhány közbeszólása (’98 -131m, ’99 -138m).

1999-ben egy újabb francia lépett a színre: Loic Leferme, aki akkor -137 méterrel döntötte meg a világrekordot, de 2002-ben már -162 méternél jár. Pelizzari stílusosan megmerülte a -150 métert még ugyanabban az évben, majd kiszállt a versengésből. Pipin tovább folytatta és felesége, Audrey Mestre is igen tehetséges volt, egészen a bekövetkezett tragikus balesetéig. Sajnos egy No Limit merüléskor a nem megfelelő technikai háttér (az emelőballon hibája) miatt életét veszítette. 2002-ben Tanya Streeter merült -160 méterre, majd Audrey Ferreras -166-ra, majd ugyanebben az évben, a balesetét megelőző napon -170-re.

Tanya2004-ben Loic Leferme -171 méterre javítja a legmélyebb egy levegős merülés rekordját, Pipin is ennyinél jár (558 láb).

A legújabb fejlemény Patrick Musimu szinte hihetetlen mostani rekordja, amellyel igen magasra (mélyre) tette a mércét: -200,3 méter!

Ahogy írtam, a a No Limit búvár nem visel maszkot, így a környezetét nem látja, csak homályosan. Azonban ez nem is igazán érdekes, mert egy ilyen merülés egy utazás, amely nemcsak konkrétan a mélybe és onnan vissza a felszínre tart, hanem átvitt értelemben a freediver saját elméjében is zajlik. Egyfajta speciális meditáció ez, és az ágazat legjobbjai gyakran beszélnek arról, hogy milyen fantasztikus élményekkel, tapasztalatokkal lesznek gazdagabbak egy-egy ilyen merülés, egy-egy ilyen felfedező utazás során.

Az orvostudomány már sokszor meghúzta a végső határt a mélységben, amit az ember még sérülés nélkül merülni képes. A szabadtüdős búvárok legjobbjai azonban mindig túlléptek ezen - egészségesen!

Valóban - ahogy a módszer neve is No Limit: nincsenek határok.

 
Óra
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Levél a szerkesztőnek:

atlantic@lajt.hu

 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!